Osierocone koźlę

     Las wiosną porównywany jest do bajki. Sielski krajobraz, bukiet zapachów i przychodzące na świat młode zwierzęta przywodzą na myśl same dobre skojarzenia. Jednak i w bajkach rozgrywają się nieszczęśliwe sploty zdarzeń i różne dramaty.

Na początku maja ostrołęccy leśnicy przewieźli do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Napromku kilkudniowego łoszaka. Zwierzę było ofiarą nierozważnego zachowania mieszkańca okolicznej wsi, który zabrał zwierzę do domu uznając je za osierocone.

     Tym razem w niedzielne popołudnie otrzymaliśmy informację o „małej sarence” błądzącej przy drodze krajowej na trasie Ostrołęka-Łomża. Szybki wyjazd pracowników Nadleśnictwa na miejsce zdarzenie potwierdził relacje zgłaszającego. Młode koźle przebywało w niebezpiecznej odległości od ruchliwej drogi. Lustracja terenowa potwierdziła najgorsze przypuszczenia leśników – młode zwierzę było przy martwej matce, potrąconej najprawdopodobniej przez samochód. Zwierzę wykazujące oznaki wycieńczenia zostało nakarmione i otoczone opieką. Gdy nabierze sił, zostanie przetransportowane do ośrodka w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek. Będzie to już kolejny dziki pacjent z naszych lasów.